Potápění k vrakům v Chorvatsku

Přestože v Chorvatsku více jako 1 200 ostrovů, dlouhé pobřeží a čisté moře nabízí potápěčům hodně, hlavní atrakcí pro ně bývá řada lodních vraků nacházejících se kolem pobřeží. Války a špatné počasí způsobily zkázu mnoha lodí podél chorvatského pobřeží Jadranu, dnes však tyto katastrofy skýtají potápěčům spoustu zajímavého.   

“Potápět k vrakům v Chorvatsku je jako potápět se přímo do historie,“ říká Danijel Frka, oceněný chorvatský podmořský fotograf a spoluautor knihy Tajemství Jadranu. „Každá potopená loď je uzavřenou kapslí zmrazenou v čase a uchovávající minulost, kterou zde můžeme spatřit a poznat. Každý lodní vrak má svůj příběh, a to jak lodi a tak individuální příběhy jeho posádky, všechny spojené v jediném osudu…“  

Zde uvádíme pět nejlákavějších „podmořských muzeí“ u chorvatského pobřeží, z nichž každé nabízí děsivý pohled blízka na tragédii, která se zde kdysi odehrála; nemluvě o úhořích, řasách a houfech zvědavých ryb, které bývají součástí každé návštěvy.   

Baron Gautsch

Baron Gautsch

Možná je to jeho tragédie, co tolik potápěčů přitahuje k vraku Baron Gautsch, nesporně neoblíbenějšímu ze všech vraků v Chorvatsku. Je známý také jako „Titanic Jadranu”: nešťastný rakouský osobní parník, který převážel lidi prchající před I. světovou válkou, přičemž v roce 1914 narazil na jednu z min své země. Potopil se během pár minut a vzal s sebou přes polovinu z více jak 300 cestujících, z nichž mnozí byli děti. O sto let později stojí loď stále vzpřímeně na písečném mořském dně a pestré ryby a mořští úhoři (conger) plavou mezi jeho mechem obrostlými stěnami. Vrak se nachází západně od souostroví Brijuni v hloubce 22-41 m a doporučuje se pouze zkušeným potápěčům.

HMS Coriolanus

HMS Coriolanus

Coriolanus byla válečná loď Britského královského námořnictva za II. světové války, která odstraňovala německé miny v severním Jadranu, když ji dne 5. května 1945 jedna z min zaskočila. Trup explodoval a loď rychle klesla. Coriolanus je sice méně známá než Baron Gautsch, je však u potápěčů nejoblíbenější, a díky hloubce 11-25 m také představuje méně náročné potápění. Viditelnost však někdy kazí hojnost planktonu, i když je jinak považována za poměrně dobrou. Dnes loď stojí vzpřímeně na mořském dně a její roztržený trup je domovem ryb ropušnic a mořských štik (hejků).

Lina

Lina

Díky okolnímu křišťálově čistému moři a hojnosti života je Lina jedním z nejfotogeničtějších vraků Chorvatska.  Na počátku 20. století plul nákladní parník Lina po ustálené trase, po které převážel dříví z Chorvatska do Itálie, v roce 1914 ho však zastihla bouře nedaleko severního mysu ostrova Cres, kde narazil na útes a už nikdy nespatřil zemi. Tyčící se masa pokrytá mořskými řasami stojí vzpřímeně na mořském dně s přídí stále obrácenou směrem ke břehu. Můžete plavat skrz jeho rozpadající se kajuty a spatřit díry v dolní části paluby, kde se loď poškodila o útes. Maximální hloubka je 55 m, takže je to lokalita vhodná pro zkušené potápěče.

Létající pevnost Boeing B-17

Boeing B-17

Ne všechny vraky v moři jsou vraky lodí. V roce 1944 se jeden z amerických slavných letounů z II. světové války, Beoing B-17 Létající pevnost, 4motorový bombardér, zřítil do moře přitom, jak se pokoušel přistát na letecké základně na chorvatském ostrově Vis.

Když dnes budete plavat kolem jeho obrovských křídel s rozpětím více jak 30 m, budete si moct udělat představu o tom, jak velká tato válečná letadla byla. Díky čisté klidné vodě je možné pozorovat nešťastný letoun stále ležící nedotčený a v dokonalém stavu, přičemž si jistě představíte jeho poslední okamžiky, kdy se řítil s nebe přímo do jižního Jadranu… Protože maximální hloubka je zde 71 m, místo je vhodné pouze pro profesionální potápěče.   

Totonno

Totonno

Totonno, italský nákladní parník nalezl svůj vodní hrob pouhých 18 m od majáku u pobřeží města Dubrovníku. Přestože maják stojí na stráži na skalnatém ostrůvku Grebeni, nedokázal zabránit srážce parníku Totonno s minou z II. světové války, která ho roztrhla vejpůl. Moře na tomto místě má vynikající viditelnost, takže můžete spatřit také úlomky lodi roztroušené po mořském dně spolu s hejny drobných rybek a červených ropušnic, které žijí zamaskované za zdmi pokrytými řasami.

Můžete zde stále spatřit rybářskou síť rozpadající se v písku nebo traktory, které parník Totonno převážel v době své zkázy: jeden je připevněný k palubě a druhý odhozený v písku nedaleko zádi a dnes pokrytý mořskými řasami. Maximální hloubka je 51 m a jedná s o místo pro zkušené potápěče.