Severní Dalmácie

Severní Dalmácie, chráněná od severního pobřeží Jadranu a od kontinentálního Chorvatska impozantním pohořím Velebit, nabízí řadu estetických a kulturních hodnot. Ostrovy jsou zde menší a je jich více, zatímco zdejší architektura, na které jsou patrné římské, benátské, socialistické i moderní vlivy, v sobě stále nese eleganci místního vápence. Udělejte si základnu v historickém městě Zadaru, nenechte si však ujít ani město Nin a ostrovy, především Kornatské, a rezervaci Telašćica. Milovníci nedotčené drsné přírody ocení především Národní park Paklenica.

Kde přesně začíná severní Dalmácie? Zadar je sice kulturní a městské centrum oblasti (je to ostatně první větší město, na které v Dalmácii narazíte, když pojedete ze Záhřebu či Rijeky na jih), není však místem, kde by Dalmácie začínala ať už zeměpisně nebo kulturně. Místo toho se podívejte na jižní úseky pohoří Velebit, kde pohoří ustupuje rovnému písečnému pobřeží u Ninu a v jeho okolí. V praxi však do Dalmácie vstoupíte, když překročíte dlouhý jasně červený Maslenický most jižním směrem na trase ze Záhřebu do Zadaru.

I když snadno můžete jet přímo ze Zadaru, nebudete litovat, když si uděláte zastávku v Ninu. Přestože se dnes jedná o nenápadné městečko se zachovalou architekturou ze 17. století, před více jak 1000 lety (a po následující staletí) patřilo k nejvýznamnějším z chorvatských měst.   

Většina oblasti však neleží na pevnině, ale v zadarském souostroví, a to včetně ostrova Pag, a dále na jih směrem k největšímu souostroví Jadranu, Národnímu parku Kornati. Ve vnitrozemí jen pár kilometrů od pobřeží je táhne úsek krajiny, který se stále viditelně zotavuje z války v 90. letech, a turisté sem vstupují je zřídka. Centrem této oblasti je město Benkovac, kde se nachází působivá pevnost z 16. století, a nedaleko odtud mohutné ruiny starověkého města Asseria. Samotný Zadar je tvořen směsí římské, benátské, komunistické a moderní architektury, má rušné historické centrum, a také představuje hlavní vstupní bod pro plavby na ostrovy; k těm patří také krásný Národní park Telaščica na ostrově Dugi.

Proč se vydat do severní Dalmácie:

  • řada církevních památek: od Kostela sv. Donáta (nejmonumentálnější dochovaný raně byzantský kostel v Chorvatsku) až po Katedrálu sv. Anastázie (největší bazilika Dalmácie)
  • pusté, ale krásné Kornatské ostrovy, přírodní park Telaščica i zadarské souostroví jsou ideální místa pro průzkum, stejně tak jako ostrov Pag na severu  
  • úžasné Varhany moře v Zadaru jsou tvořeny 35 trubkami a produkují nepřetržitý koncert hudby, kterou vytváří samo moře
  • Národní park Paklenica s jeho mimořádnými krasovými prvky tyčícími se nad mořem na jižním konci pohoří Velebit je snadno přístupný ze Zadaru
  • mělké písečné pláže severně od Zadaru, kolem města Nin a dále na ostrově Pag