Užijte si chutě chorvatského pobřeží

Přestože chorvatská kuchyně pevně tkví ve středoevropských kořenech a splňuje balkánský požadavek na hojnost masa, chorvatské jídlo ve skutečnosti představuje úplný banket chutí. To je patrné především u pobřeží Jadranu, které je známé svými sezónními ingrediencemi, unikátními specialitami a vlivem středozemní kuchyně.  

Zatímco k hlavním pilířům u pobřeží patří ve strouhance obalené a smažené olihně (lignje) a špagety s dary moře či rizoto, naleznete zde také zajímavější speciality. Předkrm, na který jen tak nezapomenete, může být paški sir, slaný pikantní sýr z ostrova Pag. Tajemství ostré chuti tohoto tvrdého sýra spočívá v divoce rostoucích bylinkách, které spásají volně se toulající ovce, které poskytují mléko. Tenké plátky ochuceného a vzduchem sušeného istrijského a dalmatského pršutu (podobného italskému prosciutto) se často objevují na seznamu předkrmů, kdy se podávají podobně jako občerstvení tapas spolu s olivami a sýrem.  

Dalmatský rybí brodet s polentou je regionální lahůdkou, stejně tak jako pašticada, hovězí pomalu vařené ve víně s kořením a podávané s noky. Jehněčí maso z ostrovů Cres, Pag a Brač je považováno za nejlepší v Chorvatsku, protože zvířata jsou zde krmena čerstvými bylinkami, takže je jejich maso obzvlášť chutné. Ochutnat ho můžete v taverně (konoba) v luxusním venkovském hotelu Boškinac na ostrově Pag. Oproti tomu na ostrově Hvar nezapomeňte ochutnat kreativní pokrmy z místních zdrojů, které se podávají ve stylu „pomalého jídla“ v restauraci Zlatna Školjka nacházející se v městském domě z 13. století. Zdejší rybí gregada s humrem, mořskými plži a kranasem je lahůdka. A pokud raději dáte přednost skromnějšímu a spíše venkovskému jídlu, vydejte se do podniku Robinson v odlehlém zálivu Mekićevica, kde si můžete dát večeři ve stínu prastarých olivovníků.     

Istrijská kuchyně přitahuje gumárny z daleka. K pokrmům, které byste zde měli ochutnat, patří maneštra, hustá zeleninovo-fazolová polévka podobná italské minestrone, dále fuži, ručně motané těstoviny často podávané s lanýži nalezenými na podzim v lesích na Istrii, a fritaja, omeleta podávaná se sezónní zeleninou, jako je chřest sklízený na jaře. Istrijský olivový olej je vysoce ceněný; turistický úřad dokonce vyznačil trasu, po které se můžete vydat za místními pěstiteli oliv a ochutnat olej přímo u zdroje.

Pokud budete chtít lépe poznat kuchyni Istrie, vyzkoušejte 3 hodinové degustační menu o 5 chodech v restauraci Monte v přímořském městě Rovinj, anebo kreativní čerstvé dary moře v uznávaném podniku Damir i Ornela (Zidine 5) v nenápadném přístavním městečku Novigrad.

Vis je jedním z odlehlých chorvatských ostrovů ležícím na jihu Jadranu a dříve se zde nacházela vojenská základna jugoslávské armády, takže byl pro cizince (do roku 1989) nepřístupný. V posledních pár letech se však pozoruhodně vzpamatoval a dnes je jednou z předních destinací pro gurmány. Ti si zde zde pochutnávají na okázalých pokrmech z darů moře ve městech Vis a Komiža a v mnoha tavernách ve vnitrozemí ostrova.

Specialitou je viška či komiška pogača, hranaté chlebové placky podobné italské focaccie, které jsou naplněny sardinkami, cibulí a rajčaty. K restauracím s vždy dobrým jídlem patří Pojoda (Don Cvjetka Marasovića 8 – ochutnejte jejich orbiko, těstoviny orzo s hráškem a garnáty) a Kantun (Biskupa Mihe Pušića 17 – vyzkoušejte sušený pršut z tuňáka). Dále je zde Jastožera (Gundulićeva 6, kde vede humr) ve městě Komiža, a pak Pol Murvu ve vnitrozemí ve vesnici Žena Glava (zde si objednejte pašticadu z tuňáka).

Ryby v Chorvatsku jsou vynikající kvality: od pilobřicha ostnitého, pakambaly velké a ďasa až po morčáka evropského, sépie a mořany, ale také měkkýši, jako jsou hřebenatky a slávky. Nejlepší smažené krevety pocházejí z Kvarnerského zálivu, ochutnat je můžete v mecce gurmánů Volosko v renomované restauraci Le Mandrać, anebo v méně formální restauraci Tramerka (Andrije Mohorovičića 15). Ústřice z města Ston na poloostrově Pelješac a z Limského zálivu na Istrii mají nejlepší kvalitu. Přímo z moře je můžete dostat v městečku Mali Ston nebo na ústřicové farmě Istrida v obci Sveti Lovreč v Limském zálivu.